Várandósság és szülés - magyar-koreai módra
Ebben a cikkben megosztok veletek néhány érdekességet amit a koreai-magyar babánkkal való terhességem alatt tapasztaltam.
Nőgyógyászati vizsgálat
Az első vizsgálat, amire a férjem is elkísért a 10. héten történt. Magánrendelésre mentünk - bízva abban hogy így nyugati színvonalú ellátásban részesülök. Ezzel nem is volt gond.
A választott orvosom egy hüvelyi ultrahangot készített, amihez deréktól lefelé teljesen meztelenre kellett vetkőzzek. A férjem igen elcsodálkozott azon, hogy a paraván mögül kilépve pucér alsótesttel sétáltam ki (persze a felsőm egy hosszú ing volt, ami a fenekemig leért).
Mivel a legjobb barátja Koreában közben párhuzamosan a saját feleségével várta a babájuk érkezését, így viszonyítási alapja is volt, hogy mindez hogyan zajlik Koreában. Azt mondta, ott a nők az öltözőben fel tudnak venni egy előre oda készített orvosi szoknyát, amit direkt erre a célra tesznek oda, hogy ne kelljen pucéran kisétálniuk, és az orvos is csak annyit lát a női nem szépségéből, amennyit a vizsgálathoz szükséges.
Szóval kicsit féltékeny lett, hogy egy férfi doki előtt "megvillantottam" a pucér combjaimat. Aztán ki is kötötte, hogy nem szülhetek férfi dokinál, csakis nőnél.
Vitaminok és étrend
A koreaiak "megszállott" vitaminfogyasztók, ha fogalmazhatok így. A férjem sokszor tér haza úgy, hogy hoz valamilyen vitamint. Leginkább omega és fokhagyma kapszulákat, C-vitamin és multi vitaminokat. Amikor legutóbb hazalátogattunk Koreába, a sógoromnak egy nagy szatyornyi pezsgőtablettát vitt, mindenféle vitamint. Itt Magyarországon azért is fogyaszt napi szinten étrend kiegészítőket, mert nem tud olyan változatosan étkezni. Az egészséges tengeri ételek ugye nagyon hiányoznak. Mondjuk ettől függetlenül szerintem elég ügyesen kialakítottuk a koreai-magyar konyhánkat, ahol a számos koreai hozzávaló már már kitúrja a magyar hozzávalókat.
A terhességem elején azt mondta, hogy a pénz nem lényeges - vegyek meg mindent amire szükségem lehet. A vitaminokra külön felhívta a figyelmem, sőt volt, hogy ő vett nekem.
A terhesvitaminokból a Femibion nevűt szedtem, de csak az első három hónapban.
Ha rám hallgattok, akkor a terhesvitamint csak a fogantatás előtt, illetve az első hetekben érdemes szedni. Azt nem tudom, hogy ennek hatására vagy sem, de az első hetekbe és nagyon sokat híztam. A testalkatomon ez nem igen volt észrevehető, mert arányosan eloszlott rajtam, de a mérleg megmutatta hogy bizony 8 kiló felment már az első hetekben!!
A terhesvitamin azoknak ajánlott főleg, akik nem tudnak valami oknál fogva változatosan enni. Nos én nagyon változatosan ettem, főleg, hogy minden másnap koreait ettem. Azt mondhatom, hogy Dani iszonyat erős baba, és nagyon egészséges, így a terhesvitamin sem ördögtől való, de nem kell betegesen halálra aggódni magunkat ha nem vettük be minden nap!
A koreaiak úgy tartják, hogy amit az anya gondol, érez, eszik az mind kihatással van a babára is. Éppen ezért ajánlatos "szeplőtlen", tiszta és tökéletes dolgokat fogyasztani és kerülni például az "ütődött" gyümölcsöket, vagy a tofut ami könnyen "törik". Nem fogyasztanak kacsahúst sem, ugyanis egy hiedelem szerint úszóhártyás lábujjakkal fog születni a baba ha a kismama kacsahúst eszik.
A legnehezebb volt számomra megállni, hogy ne egyek szusit, amit egyébként nagyon szeretek de a nyers hal a várandós nőknek tiltólistán van. Amire még oda kell figyelni az a szénhidrát bevitel, ugyanis 12-15 kiló plusz a terhesség során még normális, de a 20 és az afeletti (kivéve ha ikrekről van szó) egyáltalán nem egészséges!
Munka és baba
Én a terhességem 7. hónapjáig dolgoztam. Olyan helyzetben voltam, hogy akár mikor abbahagyhattam volna, de nem akartam túl korán eljönni. Koreában azonban ez nem így van!
A koreai nők erősen szenvednek, amikor választaniuk kell a karrierjük és a gyereknevelés között. A koreai társadalom nagyon gyorsan öregszik, ami azért is van, mert a koreai nők inkább a karriert választják és a szingli élet mellett döntenek. (Ha feltétlen meg akarják élni az esküvő örömét, hát nem restek még egy férj nélküli, magányos esküvő leszervezéséhez sem ! - erről később írok ha érdekel benneteket). Ennek az lehet az oka, hogy a várandós koreai nők nem hagyhatják abba a munkát a terhesség alatt. Egészen az utolsó hónapig dolgozniuk kell.
A múlt évben például a férjem koreai barátjának a felesége várandós volt, de a sok stressz miatt amit a munka okozott elvetélt. :-(
Ráadásul a születendő gyermek felnevelése rengeteg pénzbe kerül (a taníttatás ezek közül az egyik leggyilkosabb).
Névválasztás
Ez egy elég hosszas folyamat volt. Az első hónapokban nem tudtuk, hogy fiú e vagy lány. Ezért kapott egy "magzat" nevet. Ez gyakori a koreaiaknál. Már az élő embriót "emberszámba" veszik, így nevet is kap, vagy gondoljunk csak arra, hogy a koreai életkorszámítás már a fogantatással elkezdődik (ezért a koreaiak életkora eggyel több, mint a miénk).
Szóval a magzati névnél egy olyat választottunk, ami nemtől független. Így lett a neve: Száwal , azaz Április. Április végén - május elején fogant, innen jött az ötlet.
Persze a sors fintora, hogy lány néven nem is gondolkodtunk mert egyszerűen tudtuk, hogy ha lány lesz, akkor Hana (Hanna) lesz! Nem vitás! Ami a koreai nyelvben "egy"-et jelent, és a magyar Hanna megfelelője is nagyon divatos. DE... nem lányunk lett! És innentől kezdve indult a nagy fejtörés.
Mindenképpen szerettem volna ha kap egy magyar és egy koreai keresztnevet is. Sokáig így is volt.. egészen a születése napjáig. A magyar neveken akkor kezdtem el gondolkodni, amikor megtudtuk, hogy fiú. Nekem tetszett a Levente, az Áron, a Máté... de a férjem mindegyikre csak húzta a száját. Az ő ötletei azonban még hajmeresztőbbnek tűntek számomra: Géza, István, Béla, Gellért és hasonló nagy magyar történelmi személynevek, akikről a munkája során beszél a turistáknak.
Félre ne értsetek, nincs bajom ezekkel a nevekkel. Csupán szerettem volna olyan nevet neki, ami sokkal nemzetközibb. Aztán egyik este a férjem úgy állított haza, hogy Dániel, Dániel.. le se tudtam lőni. Addig addig mondogatta, hogy nekem is megtetszett, főleg azért mert az angol nyelvben és a koreaiban is értelmezhető férfinév.
Szóval a Kim Dániel már megvolt.. de én szerettem volna harmadiknak egy koreai nevet is. Azzal igazán dallamos lett volna a csengése. Sokáig kértem a férjem és a családját, hogy szüljék meg közösen a nevet, mert ebben én nem tudok érdemben segíteni. Az ötleteket, amiket a férjem családja küldött azonban a férjem elvetette. Valahogy egyik sem tetszett neki. Vészesen közelgett a szülés napja.
Azt mondta, a koreaiaknál van egy olyan szokás, hogy amikor megszületett a baba, és pontosan tudják a születésének a napját, és idejét, akkor választanak ennek megfelelően nevet. Elfogadtam, hogy így szeretné... a gond csak az volt, hogy a születés után sem lett koreai név, nekünk pedig anyakönyveztetni kellett a fiút, úgyhogy Kim Dániel maradt.
Szülés és ami után jön
Bent lehet apa? Vajon bent tud e majd lenni? Ezek az utolsó napok legizgalmasabb kérdései... Hiszen senki sem tudja, kinél, milyen formában fog beindulni a szülés. Számolni kell a lehetőséggel, hogy egyedül kell bemenni és apa csak később tud csatlakozni. Hála istennek Dani babánk úgy időzített, hogy apa is ott tudott lenni végig, és nagyon bátran végignézte az egészet, és segített Nekem. Ha apás szülésen gondolkodtok, azt mondom beszéljetek róla. Ha az apa olyan bátor mint az én férjem volt, akkor semmiképpen se hagyjátok ki! Jah és még valami...
A szülés egy igazán intim pillanat. Ott nincs mit és nem is kell mit takargatni. Az, hogy apa látja hogyan küzd az anya, milyen erős, milyen fájdalmai lehetnek, hogyan bújik ki a kisbaba... ? Ezek közös nyelv nélkül (mint nálunk) is megszilárdítják a két fél közötti bensőséges kapcsolatot. Az anya teljes valója megnyílik apa előtt, ami egy igazi csoda, apa pedig egész élete végéig hálával és elismeréssel tekint majd az asszonykájára.
A szülés csodálatos de a fekete leves csak ezután jön!
Koreában a bébiről és a mamáról is 0-24-ben gondoskodnak a kórházban. Mindenben!
Nálunk viszont.. a frissen szült nő,a mint lábra tud állni ( ami nagyon sok erőt, önfegyelmet, és kitartást igényel) rögtön magához kapja a kis oldalkocsiját. (Nem minden kórházban, de ahol én szültem, ott a bébik a mamával voltak a nap 24 órájában).
A jó oldala ennek az, hogy folyton csodálkozhatsz abban a picike lényben, aki pár órával előtte még a hasfaladat tekintette ugrálóvárnak. Gyönyörködhetsz a pici vonásaiban, és gyengéden magadhoz ölelheted.
A rossz oldala ennek pont ugyan ezekből fakad. Félsz.. mi van ha nem jól fogod meg? Hogy kell megfogni? Hogy kell pelenkázni? Míg minden figyelmed rá fordítod, magadra szinte semmi nem marad.. nincs erőd lezuhanyozni, nincs erőd az ágyban még csak oldalra fordulni sem.
Az energiaszintem a nulla alá csökkent, és úgy néztem ki mint egy holdkóros. Apa minden nap bejött hozzánk látogatási időben és addig maradt amíg tudott. Ennek nagyon örültem. Ha Koreában lettünk volna, nem hiszem, hogy a munkájából ilyen könnyen el tudott volna szabadulni. Sőt mi több, a szülés utáni körülbelül 2 hétben szinte alig ment el dolgozni, hogy nekem tudjon segíteni.
Szóval a férjem apa szerepből jelesre vizsgázott, már az elején. Sok videót nézett a baba fürdetésről. Ezt egyenesen feladatának és hivatásának érezte, mihelyst hazaértünk. Úgy vette kézbe Danit, mint aki a 100-adik csecsemőt fürdeti, holott egyszer sem csinálta korábban. Bármi, amit Danival kapcsolatban észrevett, nyomban rákeresett a koreai oldalakon, hogy magyarázatot kapjon, mi miért történik vele. Meglepett, és egyben nagyon jól esett, hogy ennyire felelős apa. Azt hiszem ez is mutatja, hogy ez teljesen nemzetiség független.. magyar apja sem lehetett volna jobb Daninak.
Érdekességek a kevert babákról
Dani óriási hajjal született, ezért elég hamar magára vonta az összes kismama figyelmét, amikor eltoltam a folyosón. A szeme eleinte nagyon picike volt. Apa sokáig tartott tőle, hogy nem lesz szép európais nyílt tekintete. Azóta már tudjuk, hogy egészen 6 hónapos koráig változik a szemük.
Érdekesség, hogy Daninak a mai napig a jobb szeme inkább ázsiai mandula szem, a szemhéjredő eltűnik amikor kinyitja a szemét, míg a balt tőlem örökölte, nyílt, nagy és látszik a szemhéjredő is rajta.
A popóján és a hátán a mai napig látható a májfolt, ami egy kékes- lilás elszíneződés. A doktornő azt mondta, nem kell megijedni, ez az ázsiai babáknál teljesen normális.
Amikor megszületett tele volt az orrocskája pici fehér pöttyökkel (olyasmi mint a mitteszer). Ezek is elmúltak kb 2-3 hét alatt. Ezek az anyai hormon miatt jelentek meg az orrán.
A hínár leves - Miyeokguk
Ezt a levest a koreaiak nagyon kedvelik, és a mai napig hagyománya van a fogyasztásának.
Szokás ezt a levest elkészíteni a születésnapra, az ünnepeltnek pedig elfogyasztani a születésnapján. A férjem gyakran készíti el ezt itt Magyarországon, amikor a koreai barátjának, vagy főnökének születésnapja van - és természetesen az én születésnapomon is megtisztel azzal, hogy megfőzi. Ugyanis - mint az alkohol kitöltését - ezt sem saját maguk részére csinálják.
Legutóbb, miután megszületett a fiunk és hazakerültem a kórházból, egy nagy kondérral készített. Ugyanis Koreában a nők szülés után szintén ezt a levest kapják. Minimum két héten keresztül!
Na persze nem csak a levest eszik, vannak mellé még más ételek is, de a leves minden nap szerepel az étrendben.
A hínár levest azért fogyasztják ezeken az alkalmakon kiemelten, mert köztudottan nagyon egészséges, és segít a testünket egészségesen tartani. Úgy tartják, hogy a hínár leves egészségre gyakorolt jótékony hatása végtelen! Kiváló forrása a kálciumnak, jódnak, rostoknak, omega savaknak, B1 és B3 vitaminoknak miközben alacsony kalóriatartalmú. Segít a helyes anyagcsere szabályozásban, a vér megtisztításában, a székrekedés enyhítésében, detoxikálásban, rákkeltő anyag- és öregedés gátló és még sorolhatnánk!
Így hát nem kérdés, hogy a szülésen átesett nők miért fogyasztják ezt az igen egészséges levest. Elősegíti a regenerációjukat sőt az anyatej mennyiségére és minőségére is jótékony hatással van.
Azt mondják, ez a hagyomány a Goryeo Dinasztiából ered, amikor megfigyelték hogy a bálnák hínárt esznek miután megellettek (akár igaz, akár nem).
A koreaiak azért eszik ezt a levest a születésnapjukon, hogy emlékezzenek, egyben tisztelegjenek az anyjuk előtt aki fáradságos, embert próbáltató szüléssel életet adott és felnevelte őket.
A levesnek eleinte nagyon érdekes "tenger" íze van. Egyszerűen nem tudom máshoz hasonlítani. Általában vörös hússal - marha hússal készül, de Korea déli partjainál a marhahúst tengeri hússal helyettesítik, mint: osztriga, kagyló, tengeri sün, abalone (kagyló fajta). stb. Aki nem szereti a vörös húsokat, csirkehússal is készítheti.
Amit én tapasztaltam, hogy a szervezetem az első pár nap után hozzászokott a számomra fura tengeri ízhez és egyenesen kívántam. Az anyatejem is szuperül megindult. Az arcom kisimult, a hajam nem hullott, hanem szép fényes volt és erős. (Lehet így 3 hónappal a szülés után megint kellene ennem ilyen levest, mert most jobban hullik a hajam, mint akkor XD).
A leves recepjét a későbbiekben elhozom Nektek a blogra! :-)
Nos első körben ennyit gondoltam. A következő részben fogok írni nektek a bébinevelésről, arról hogy miket vásároltunk Koreából, mit érdemes megvenni és mi az ami felesleges, hogyan választottunk gyerekorvost és hogyan kommunikálunk Danihoz?
Várlak vissza benneteket akkor is. Jah és, szívesen fogadok kérdéseket is a témával kapcsolatban! Ne féljetek kérdezni! :-)
ui.: kövessétek a facebook oldalt is :-) @mrskimbeautyblog - így keress rá! :-)
Üdv:
Mrs Kim alias Orsi